Sobota 27. dubna 2024
Svátek má Jaroslav
Svátek má koník Wimpi
Svátek má pejsek Andy

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Arabský plnokrevník



Arabský plnokrevník je nejstarším čistokrevně chovaným plemenem koní na světě, což dokládají zprávy již z doby 2500 let před naším letopočtem. Do Evropy se arabové dostali poprvé v době muslimské vlády invaze v 8. a 9. století. Arabská krev je hlavní a dominantní složkou krve anglického plnokrevníka a měla rozhodující vliv i při zvyšování kvality bezpočtu dalších plemen. Odolnost, vytrvalost a tvrdost arabských plnokrevníků je spojená s výbornou povahou, ohnivým temperamentem a vynikajícími chody je stále úctyhodnou kombinací. Mezinárodní chov arabů, rozšířený po celém světě, kontroluje a registruje Arab Breed Society.

Použití

Je možné s ním závodit, a ačkoli jeho akce není ideální pro drezuru nebo skákání přes vysoké překážky, je schopný zúčastnit se soutěží v jakémkoli odvětví jezdeckého sportu. Arabský plnokrevník je vynikající zejména na dálkové jízdy nebo vytrvalostní závody. Arabové se často také předvádějí na různých přehlídkách, jak pod sedlem, tak na ruce. Nicméně jeho hlavním použitím je obvykle křížení s jinými plemeny. Jedním z výsledků křížení je angloarab, uznaný za samostatné plemeno.

Vzhled

Arabský plnokrevník

Araský plnokrevník je menší, dobře osvalený kůň s jemnou kostrou, Krátká, jemně utvářená hlava má prohnutý (štičí) profil, mezi očima je lehce vyklenutá. Uši jsou pohyblivé, úhledné, lehce zahrocené, oči velké, jasné s inteligentním výrazem, malé chřípí se širokými nozdrami je pokryto sametově jemnou pokožkou. Srst, hříva a ohon jsou hedvábně jemné. Plece arabského plnokrevníka mohou být poněkud strmé, ale přiměřené ke krátkému hřbetu a hlubokému a širokému hrudníku. Mimořádnou pohyblivost hlavy zaručuje "mitbah", zvláštní úhel, pod kterým je hlava připojená k hrdlu. Arabský plnokrevník má dlouhý, elegantně prohnutý krk a spíše plochý kohoutek. Na rozdíl od ostatních plemen má araský plnokrevník jen sedmnáct párů žeber, pět bederních a šestnáct ocasních obratlů (ostatní plemena 18-6-18), proto má krátký hřbet, plochý kříž a vysoko nesený ocas. Štíhlé, dlouhé, suché nohy mají bezvadné klouby, jasně patrné šlachy, šikmé spěnky a tvrdá, pěkně utvářená kopyta. Zadní nohy bývaly u arabů slabší, ale moderní typy je mívají obvykle dokonalé.

Charakteristika

Arabský plnokrevník se dokáže přizpůsobit jakémukoliv životnímu prostředí a klimatu a dovede přežít i velice chudé stravě, mnozí jedinci jsou však značně nároční na čistotu vody. Je neuvěřitelně vytrvalý a s jistotou se dokáže pohybovat i po nerovném terénu. Arabský plnokrevník je nadán neobyčejně pevným zdravím a vysokou inteligencí, což ho činí zcela výjimečným. Obvykle bývá mírný a přátelský, ale může být také vznětlivý až neurotický. Díky své ekonomické akci, která je přímá, volná a nízká, dokáže arab nést i značnou zátěž na velké vzdálenosti.

Výška

Arabský plnokrevník měří v průměru 1,50 m (14,3 pěsti)

Typy

Arabský plnokrevník má 5 typů. Ty se rozlišují podle klisen Muhamadových takto:

Fotografie


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |