Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek má Marek
Svátek má koník Sultán
Svátek má pejsek Lucy

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Military



military Zkoušky všestranné způsobilosti neboli military prověřují schopnosti koně i jezdce skutečně po všech stránkách. Jsou tak jakousi obdobou lidských soutěží, jako je pětiboj a desetiboj. Koně i jezdci jsou nuceni předvést svou zdatnost ve třech disciplínách: drezuře, cross-country a parkuru, přičemž výsledky jednotlivých soutěží se sčítají do celkového skóre. Na nejvyšší úrovni se tyto disciplíny odehrávají každá jiný den a podle toho také dostaly svůj název - třídenní soutěž.

Historie

Military má svůj původ ve výcviku a použití koní v armádě. Již po staletí bylo známo, že rychlí, obratní, stateční a tvrdí koně, kteří byli dobře vycvičeni, poskytují jízdním oddílům armády značné výhody. Jedny z prvních soutěží dnešní military se konaly v roce 1902 v blízkosti Paříže. Jednalo se o Championnat du Cheval ď Armes. Závody se skládaly z drezury, steeplechase, 48kilometrového silničního závodu a parkuru. Jako olympijská disciplína se třídenní soutěž poprvé objevila na olympiádě ve Stockholmu, kde získali zlato v závodech družstev i jednotlivců domácí Švédové. Až do období po druhé světové válce dominovali v tomto sportovním odvětví vojáci, teprve později začali v military soutěžit i civilisté a v poslední době dosahují vynikajících výsledků i ženy.

Složení soutěží

military

Nejjednodušší formou soutěží všestrannosti jsou tzv. kombinované soutěže, které se většinou odehrávají v průběhu jediného dne. Začínají drezurou, pak mohou pokračovat parkurem a končit cross-country, nebo může být některá z disciplín vynechána. Na nejvyšší a nejnáročnější úrovni se však pořádají plnohodnotné soutěže třídenní, jako v Badmintonu v hrabství Gloucester nebo při olympiádách. Soutěže opět začínají drezurou (pokud je přihlášen vysoký počet soutěžících, může se tato část protáhnout na dva dny). Druhou částí je dlouhý, namáhavý závod cross-country, který prověří rychlost a vytrvalost koní. Závěrečný den se konají skokové soutěže.Každá část soutěže má svůj specifický cíl: drezura předvádí, jak je kůň ovladatelný a jak poslouchá jezdce, a zda je zároveň v dobré fyzické kondici; cross-country vyžaduje rychlost, úsilí, odvahu a vytrvalost; skokové soutěže mají dokázat, že kůňje dokonce i po namáhavé cross-country schopen absolvovat dráhu plnou překážek, vyžadujících přesnou koordinaci pohybů.Jak drezura, tak i skokové soutěže existují jako samostatná odvětví jezdeckého sportu a je pochopitelné, že koně nemohou dosahovat v jednotlivých disciplínách, které jsou součástí military takové úrovně, jako když soutěží pouze v jediné.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |