Pátek 19. dubna 2024
Svátek má Rostislav
Svátek má koník Ikar
Svátek má pejsek Peggy

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Mýtičtí koně

Jak se prohlubovalo přátelství mezi koněm a člověkem, přišlo lidem samozřejmé, že jejich bohové a rekové musejí jezdit na superkoních. V různých kulturách se paralelně objevovaly stejné pověsti - názorným příkladem může být třeba bůh slunce projíždějící oblohou na voze taženém koňmi. V lidské fantazii vznikala také zcela zvláštní "equoidní" stvoření, jako byli například kentauři či jednorožci, založená možná na zkreslené interpretaci nevysvětlitelných jevů či nesprávném pozorování.

Kyllaros a Harpagos

Kyllaros a Harpagos byli oři Kastóra a Polydeuka, synů Dia a manželky krále Tydradrea, Lédy.

Koně zapřažení ve vozech bohů

Hádés, řecký bůh podsvětí, bývá zobrazován na voze taženém čtyřmi černými oři; Apollón, řecký bůh slunečného jasu, a hindský bůh Slunce byli znázorňováni na slunečním voze taženém bílými koňmi; Poseidon, řecký bůh moří a zemětřesení, byl považován za stvořitele a "vtělení všech koní", jehož drahocenný bílý kůň byl považován za božstvo. Na Rhodu vjížděl každým rokem na konci zimy do moře triumfální vůz tažený bílým koněm, aby se "oživilo Slunce". V Anglii jsou bílé, zpěněné vrcholky mořských vln nazývání "bílí koně".

Xanthus a Balios

Řeckému rekovi Achillovi patřili nesmrtelní koně Xanthus a Balios, kteří byli syna boha západních větrů Zephyra.

Sleipnir

Sleipnir byl osminohý válečný oř Odina, nejvyššího z germánských bohů, který byl také bohem války a básníků. Sleipnir jel do podsvětí a mýty vyprávějí, jak byl i s Odinem zabit v bitvě u Ragnaroku, což znamenalo zánik bohů a začátek nového věku.

Hrim Faxi

Černý kůň Hrim Faxi (Ledová hříva - tak byl pojmenován podle toho, že jeho hříva a uzda byly pokryty jinovatkou) je zapřažen v tmavém voze Notty, skandinávské bohyně noci.

Jednorožec

Jednorožec byl mystický bílý kůň obdařený magickým spirálovitým rohem uprostřed čela.

Kentaur

Kentauři byly bájné bytosti starých Řeků, s trupem koně a horní částí těla člověka. Sídlili v Thessálii a obvykle doprovázeli boha vína Dionýza, kterému tahali vůz. Byly to bytosti divoké, nevázané, holdující pití a unášení žen. Šlechetností a moudrostí se od svých druhů lišil kentaur Cheiron, který vychoval mnoho řeckých bohů a hrdinů.

Pégasos (Pegas)

Pégasos (Pegas), okřídlený kůň řeckých bájí, vyskočil z těla své matky Medúsy, sťaté rekem Perseem. Úderem jeho kopyt vytryskl na pahorku Múz, Helikónu, zázračný pramen Hippúkréné (koňský pramen), ceněný jako zdroj inspirace básníků. Byl zkrocen Sisyfovým vnukem Bellerofontem a spolu prožili mnoho dobrodružství, například zabili strašlivé monstrum Chimairu. Později nosil Diovi blesky.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |