Čtvrtek 19. září 2024
Svátek má Zita
Svátek má koník Tibera
Svátek má pejsek Pirát

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Rovinové dostihy



Rovinové dostihy jsou pro mnoho lidí velice důležité. V prvé řadě jsou vysoce produktivním mezinárodním průmyslem, který zaměstnává velké množství lidí a disponuje obrovskými sumami peněz. To, co se děje před zraky publika na dostihové dráze, je jen výkladní skříň, chov plnokrevníků a celá mašinérie jejich výcviku, které tvoří podstatu tohoto průmyslu, jsou ukryty za scénou.Rovinové dostihy jsou pro chovatele především výkonnostní zkouškou ovlivňující jejich další chov. Nemalé množství peněz se točí také kolem sázek.

Rovinové dostihy Protějškem rovinových dostihů anglických plnokrevníků je automobilová Formule 1, a to nejen proto, že základem obou podniků je opojení vysokou rychlostí. Stejně jako v automobilovém průmyslu se i v dostihovém průmyslu investují velké částky do toho, co lze všeobecně nazvat výzkumem a vývojem - ať už se to týká jezdecké výstroje, veterinární péče, chovatelské techniky, genetiky či transportu. A stejně jako má řidič obyčejného osobního auta užitek z technichnických novinek vyvinutých pro Grand prix, i peníze vložené do výzkumu pro špičkový dostihový sport se časem zúročí také obyčejným jezdcům. Malým příkladem může být ochranná přilba, vyvynutá původně pro žokeje, která je dnes obecně užívána. Nebo první přepravní box byl použit k přepravě závodního koně v roce 1816. V současné době se již koně běžně přepravují i letecky, protože chov plnokrevníků je vzkvétajícím odvětvím na celém světě.

Historie rovinových dostihů

Struktura dostihového sportu

Struktura dostihového sportu je na celém světě stejná:

Vlastník koně je základem všeho, všichni ostatní jsou na něm závislí. Může jím být jednotlivec, společnost, syndikát vlastníků, klub nebo fitma. Zaměstnává profesionálního trenéra, který připravuje koně na dostihy a najímá pro ně jezdce.

Rovinové dostihyMajitel nebo majitelka bývá například někdo, kdo má společenské postavení a bohatství šejka Mohammeda Al-Maktouma, člena královské rodiny a naftového magnáta z Dubaje, vlastnícího tisíce koní, kteří běhají v jeho barvách po závodištích celého světa, nebo to může být malý syndikát vlastníků či klub, jehož majetkem je jediný kůň.

Majitelé mohou své koně chovat čistě jen pro radost, aniž by očekávali návratnost vynaložených prostředků, nebo je mohou naopak chovat z komerčních důvodů (koně i žokejové mohou nést na svých dresech firemní nápisy nebo reklamu). nejčastější je ale kombinace obou důvodů. Nové koně může vlastník získat buď vlastním odchovem, nebo nákupem od profesionálních chovatelů plnokrevníků. Největší vlastníci - v Evropě k nim patří šejk Mohammed a ostatní členové rodiny Maktoumových, Chalid Abdullah, Aga Chan a chovná stanice Cheveley Park - uskutečňují rozsáhlé chovné programy.

První linii dostihového sportu tvoří trenéři a žokejové. Nejlepší trenéři mají obvykle stálý příliv zákazníků a v tréninku mívají dvě stě i více koní. K tomu je pochopitelně zapotřebí celá armáda stájníků a pracovních žokejů. Žokejové (žokeji mohou být i ženy, ale mužské pohlaví v tomto povolání stále převládá) mohou mít buĎ smlouvy s jednotlivými vlastníky či trenéry, nebo jsou na volné noze a nechávají se najímat na jednotlivé dostihy. Amatérští jezdci se účastní menšího počtu pro ně určených závodů.

Dostihový kalendář

Rovinové dostihyKoně v rovinových dostizích závodí od dvou let a běhají na vzdálenost od 1000m (5 furlongů) do 4400 m (2 ¾ míle). Nejprestižnějšími závody jsou klasické dostihy pro tříleté v délce mezi 2000 a 2400 n (1 ¼ a 1 ½ míle). Většina zemí pořádajících dostihy má své vlastní seriály závodů, na nichž se testují schopnosti koní.

Důležitá data dostihového kalendáře ve světě

Po kliknutí na název některých závodu se Vám zobrazí vítězové jednotlivých ročníků tohoto dostihu

Kentucky derby

1000 Guineas

2000 Guineas

Derby

Oaks

Diamond Stakes krále Jiřího VI. a královny Alžběty

St. Leger

Prix de l'Arc de Triomph

Melbourne cup (Melbournský pohár)

Seriál Chovatelského poháru

Japonský pohár (Japan cup)

Důležitá data dostihového kalendáře v ČR

Jarní cena klisen

Velká jarní cena

České derby

Memoriál Ing. Tichoty

Saint Leger

Svatováclavská cena

Velká cena Prahy

Velká cena českého turfu

Cena zimního favorita

Cena zimní královny

Fotografie


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |