Pátek 11. října 2024
Svátek má Andrej
Svátek má koník Gven
Svátek má pejsek Mary
25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.
Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek
Původ shirského koně lze odvodit středověkého "velkého" koně, který nosil do války těžce vyzbrojené rytíře. Ten se vyvinul z normandských koní dovážených do Anglie v 11.století. V 16. a 17.století plemeno ovlivnili koně vlámští a fríští, dovážení k odvodňování rašelinišť, kteří se křížili s místními těžkými koňmi. Anglický vraník, jak byl nazýván kůň, který z tohoto spojení vzešel, měřil 1,57 m (15,2 pěsti). Zakladatelem chovu moderního shirského koně je hřebec Packington Blind Horse, který působil v chovu Ashby de la Zouche v letech 1755 až 1770. V roce 1875 byla Cart Horse Society přejmenována na Shire Society a od té doby se pro plemeno vžil název shire. plemená kniha vylo založena v roce 1878.
Shirský kůň byl až do konce druhé světové války používán k těžkému tahu jak ve městech, tak i na vesnici. I v současné době je místy používán k práci, ale častěji ho lze spatřit na výstavách, kde se předvádí buď na ruce, nebo v zápřeži, zvláště ve dvoj-, čtyř- či vícespřeží.
Shire, který patří k největším chladnokrevníkům, má dlouhou, úzkou hlavu s lehkým klabonosem a dobráckým výrazem. Má klenutý, elegantní krk, šikmou, širokou plec, hluboký a široký hrudník. Široká, silná záda jsou dost krátká, oblá a široká záď je skloněná, stehna svalnatá. Přední nohy jsou čisté, pevném s dlouhými spěnkami a na rozdíl od mnoha těžkých plemen nikdy nemají šavlovitý postoj. Nohy mají masivní kost a v dolní části jsou kryté hedvábně jemným rousem, který je většinou bílý. Kopyta jsou velká, okrouhlá a pevná. Nejoblíbenější jsou vraníci, ale vyskytují se i hnědáci a bělouši.
© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |